Kaip šuo su kate…

Neseniai teko moderuoti diskusiją Žurnalistų namuose. Diskusijos tema buvo ne iš lengvųjų – „Ar įmanomas konstruktyvūs žiniasklaidos, verslo ir politikos bendradarbiavimas?“. Atsakymas į šį klausimą, ko gero, diskusijos metu taip ir nebuvo atrastas, tačiau iš tikrųjų suteikė peno pamąstymams…

Politika, verslas ir žiniasklaida – savotiška prakeikta triada. Sferos vienu metu ir panašios, ir nepanašios. Man asmeniškai atrodo, kad kartais ir politikai, ir verslininkai, ir žurnalistai peikiami vienodai. Politikams pavydima valdžios, verslininkams – pinigų, žiniasklaidai – greičiau valdžios, nei pinigų. Neatsitiktinai žurnalistai yra vadinami „ketvirtąja valdžia“.

Tačiau šios sferos tarpusavio santykiai irgi labai komplikuoti. Žiniasklaida yra kaltinama puolanti politikus, kritikuojanti verslą – ypač vadinamąjį stambųjį kapitalą. Iš kitos pusės, teoriniuose darbuose žiniasklaida neretai apibūdinama kaip „sarginis šuo“. Jos, kaip ketvirtosios valdžios galia – sekti ir kontroliuoti, ar politinio ir verslo lauko atstovai elgiasi sąžiningai. Suprantama, kad politiniam ir verslo laukui ne visada patinka tokia kontrolė bei aštrūs sarginio šuns dantys. Čia ir atsiranda konfliktas, kai žiniasklaida su politika ir verslu sugyvena kaip šunis su kate…

Iš kitos pusės – ar įmanomas kitas santykis? Bendradarbiavimas reiškia sąveiką, tačiau tikroji žiniasklaida turi laikyti atstumą – tiek nuo politikos, tiek nuo verslo. Grįžtant prie pasirinktos metaforos: sarginis šuo laižo ranką tik savo šeimininkui. Žiniasklaida turi saugoti visuomenės, o ne politikos ir verslo kiemą.

Todėl kalbant apie žiniasklaidą, politiką ir verslą ko gero vengčiau žodžio „bendradarbiavimas“. Tačiau tai nereiškia, kad sarginis žiniasklaidos šuo turi tuščiai skalyti bei pasiutiškai pulti kiekvieną politiko ar verslininko šešėlį. Ko gero, didžiausia problema tokioje sąveikoje yra subalansuoto  požiūrio trūkumas. Balansas šiuo atveju reiškia, kad dėmesio susilauktų ne tik politinio ir verslo lauko ydos, bet ir pasiekimai, kurių irgi netrūksta. Šalia blogųjų pavyzdžių norėtųsi matyti ir geruosius pavyzdžius, kurie įkvepia ir suteikia vilties. Galbūt tik tai leistų ištrūkti iš įsisenėjusių stereotipų tiek apie žiniasklaidą, tiek apie politiką ir verslą pinklių.

Publikuota: LZS.lt

Komentarų: 2

  1. Mx Said,

    gegužės 1, 2015 @ 16:55

    dabar galvoju – žiniasklaidos priemonės savininkas, kas yra politikas, verslininkas ar žurnalistas?

  2. Profilio nuotrauka (Viktor) Viktor Said,

    gegužės 2, 2015 @ 19:25

    Suprantama, kad realiai gali būti įvairių variantų, tačiau žiniasklaidos priemonės savininkas pirmiausiai turėtų būti verslininku (nes žiniasklaida iš esmės yra verslas, apart specifinių atvejų – tokių, kaip visuomeninė televizija ir pan.). Tačiau būtų gerai, kad tas žmogus taip pat išmanytų ir žurnalistinio darbo principus, nes žiniasklaida – vis gi specifinis verslas.

RSS feed for comments on this post

Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Uždaryti
Eiti prie įrankių juostos