Ar žurnalistams trūksta fantazijos?

Šiandien tapo geru tonu peikti lietuvišką žiniasklaidą. Daug priekaištų ji sulaukia dėl paviršutiniškumo (ypač daug tokiais dalykais kaltinami internetiniai portalai) bei neišradingumo. Deja, bet dažnai tai tikrai nėra vien tušti kaltinimai…

Daug įdomių pastebėjimų galima padaryti, lyginant skirtingų geopolitinių erdvių žiniasklaidą. Patikslinsiu, kad šiame tekste noriu apsiriboti vien internetiniais informaciniais portalais, kaip lengviausiai pasiekiamais bei sparčiausiai besivystančiais.

Kritiškai žiūrėdamas į Rusijos, Vakarų pasaulio (daugiausiai JAV ir Jungtinės Karalystės) bei Lietuvos informacinius portalus matau akivaizdžius skirtumus – deja, ne Lietuvos naudai. Iškarto noriu pažymėti, jog kalbu labiau ne apie turinį, bet apie formą, kuri dabar irgi yra svarbi.

Lietuva atsilieka. Naujausios tinklalapių dizaino ir informacijos pateikimo tradicijos ateina į mūsų erdvę kiek pavėluotai. Žinoma, galima numanyti, kad taip atsitinka dėl tos priežasties, jog internetinėms Lietuvos žiniasklaidos priemonėms, lyginant su didžiųjų valstybių medijomis, tiesiog trūksta lėšų… Tačiau tai yra pats paprasčiausias (ir mano požiūriu – nevykęs) pasiteisinimas.

Lėšų trūkumas yra dar ne viskas. Galima numanyti, kad mūsų informacinėje erdvėje labiausiai trūksta ne lėšų, o fantazijos.

Galima tūkstantinį kartą priminti, kad internetas tapo tikru iššūkiu žiniasklaidai. Jis pakeitė kai kuriuos darbo su informacija principus (informacija tapo greitesnė – tiek greičiau pateikiama, tiek greičiau vartojama). Tačiau greitis yra ne vienintelis konkurencinis pranašumas. Rinktis informacinius portalus galima ne vien pagal jų operatyvumą ar mėgstamus autorius, bet ir pagal vizualų tinklalapio patrauklumą, jo struktūros aiškumą bei kitus panašius dalykus.

Pastebėjau, jog pastarojo meto mada globalioje informacinėje erdvėje linksta prie minimalizmo. Paprastesnis, tačiau ne primityvus, dizainas. Didelės nuotraukos, aiškus tekstas. Sakyčiau, kad ši mada yra racionali, nes šiuolaikiniame pasaulyje pastebimas akivaizdus informacijos perteklius. Minimalizmo mada leidžia paprasčiau susidoroti su informacijos srautais, suvaldyti juos.

Dar viena mados tendencija – informacijos vizualizavimas. Kalba eina apie tai, kas šiandien vadinama infografika. Skubančiame pasaulyje tai itin patogus būdas patraukti skaitytojo (o gal geriau sakyti – vartotojo) dėmesį. „Perskaityti“ vizualizuotą informaciją paprasčiau, nei gilintis į tekstą.

Taip pat galima pastebėti, jog keičiasi ir kai kurie esminiai požiūriai į informacijos pateikimo aspektus. Ankščiau buvo plačiai kalbama apie tai, kad pagrindinis informacinių portalų principas – trumpi, koncentruoti tekstai (nes internete „niekas neturi laiko ir ūpo skaityti ilgus tekstus“). Tačiau šiandien daugelis progresyvių informacinių portalų įveda naują tekstų kategoriją, kuri profesionaliu žargonu vadinama „longridais“ (nuo angl. long read – t. y. „ilgas skaitymas“). Dažniausiai tai ilgi, išsamūs tekstai, neretai gana gausiai iliustruoti, su video intarpais ir pan.

Tai yra tik trys pagrindinės tendencijos, kurias aš aiškiai matau užsienio informaciniuose portaluose, bei kurių man vis dar labai trūksta atitinkamuose Lietuvos tinklalapiuose. Žinoma, visa tai po truputi atslenka ir į mūsų medijų rinką, tačiau norėtųsi, kad tai būtų greičiau – ne besivejant vyraujančias tendencijas, o gyvenant su jais sinchroniškai. O gal galėtume ir ką nors savo sugalvoti bei pasiūlyti. Ar mums tiesiog trūksta fantazijos?

Publikuota: LZS.lt

Komentavimo galimybė išjungta.

Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Uždaryti
Eiti prie įrankių juostos