2014 nuobodžiauti neteko

Metų pabaigoje yra tradicija susumuoti prabėgusių dienų rezultatus, apgalvoti, kas besibaigiančiais metais buvo gerai (o kas blogai). Patogu ir tai, kad susumuoti galima tiek asmeninio gyvenimo įvykius, tiek visus kitus (ypač, jeigu esi prisiėmęs politikos apžvalgininko vaidmenį). Apie asmeninį gyvenimą čia nekalbėsiu – pažvelgsiu globaliai. Beje, šiandien iš ryto jau teko sumuoti pasaulio įvykius „Laisvosios bangos“ eteryje. Pasisakymas buvo šiaip sau, nes man, prisiekusiai pelėdai, iš ryto aplamai sunkiai sekasi (dirbti, mąstyti, kalbėti…).

2014 metais nuobodžiauti tikrai neteko. Šie metai nugyventi su Ukraina mintyse. Ko gero, istorijoje šie metai tokie ir išliks – antrojo (po Oranžinės revoliucijos) Ukrainos pabudimo ir niekšiškos Rusijos klastos (Krymo užgrobimas – kaip peilis į nugarą „broliškai tautai“) metais. Daug pastarųjų kelių šimtų dienų įvykių dar laukia gilesnė refleksija ir išsamesnė analizė. Atrodo, kad šiais metais Rusijos vadovą Vladimirą Putiną ištiko „patriarcho ruduo“, tačiau kitas klausimas – kiek šis politinis metų laikas tęsis ir kokių vaisių jis atneš.

Žinoma, pasaulyje buvo daug ir kitų, labai svarbių įvykių. Naujas globalaus terorizmo apreiškimas „Islamo valstybės“ pavidalu Irake, ebolos epidemija Afrikoje, galiausiai – JAV ir Kubos žingsniai diplomatinių santykių atkūrimo link (daugiau nei po pusės amžiaus).

Tačiau norėčiau akcentuoti, kad 2014 metai buvo labai svarbūs ir Lietuvai bei visam mūsų regionui. Nežiūrint į nieką, aš matau daug teigiamų reiškinių, daug rimtų pasiekimų. Tragiški įvykiai Ukrainoje privertė Baltijos šalis (ir ne tik jas) grįžti prie jau gerokai primiršto realistinio požiūrio į gynybos klausimus. Gyventi su iliuzijomis patogiau, bet be jų, manau, – geriau.

Lietuvai pavyko įgyvendinti vieną svarbiausių pastarųjų metų projektų. Kalbu apie suskystintųjų dujų terminalą Klaipėdoje. Tai milžiniškas žingsnis realios energetinės nepriklausomybės link (ši nepriklausomybė reikalinga, kad niekas (nerodysime pirštais) neturėtų galimybės panaudoti energetikos klausimus kaip geopolitinės spaudimo priemonės).

Didelis pasiekimas ir tai, kad nuo naujųjų metų Lietuva taps euro zonos nare. Tarp Baltijos šalių galėjome būti pirmi, kas prisijungė prie šios zonos, bet paskubėjome ir tapome paskutiniai. Tačiau svarbiausia, kad tapome. Be to, bijoti eurų nereikia – tiesiog svarbu, kad jų nepristigtų kišenėje. Šito Jums ir palinkėsiu artėjančių Naujųjų metų proga!

Komentavimo galimybė išjungta.

Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Uždaryti
Eiti prie įrankių juostos