Archive forliepos, 2013

Ukrainos integracija į ES: pesimizmas, optimizmas, realizmas

Trečiadienį teko dalyvauti tiesioginiame internetiniame tilte su Kijevo žurnalistais (tiltą organizavo Lietuvos žurnalistų sąjunga kartu su kolegomis Ukrainoje). Kalbėjomės apie Rytų kaimynų perspektyvą įsilieti į susivienijusią Europą.

Suprantama, kad artėjant rudeniui vis daugiau bus klabama apie Rytų Partnerystės forumą Vilniuje. Šiame forume Ukraina tikisi pasirašyti asociacijos sutartį su Europos Sąjunga. Jei Kijevui pavyktų realizuoti tą siekį tai reikštų, kad Ukraina aiškiai deklaravo savo integracinį pasirinkimą ir pradėjo ilgą, bet perspektyvų judėjimą narystės ES link.

Tačiau kolegų iš Kijevo pasisakymuose girdėjau daug pesimizmo (ir galiu juos suprasti). Pesimizmas iš vienos pusės buvo susijęs su abejonėmis, ar dabartiniai Ukrainos valdžiai užteks politinės valios įvykdyti visas reikiamas reformas (o kur dar Europos nepasitenkinimas dėl teisminės sistemos panaudojimo politiškai angažuotam buvusios ministrės pirmininkės Julijos Timošenko persekiojimui). Iš kitos pusės ES pati linkusi vietoje „atvirų durų“ pasirinkti „uždarų durų“ politiką, kas reikštų, jog realios Ukrainos perspektyvos tapti ES nare yra miglotos. Pesimistiškiausiai nusiteikę kolegos iš Kijevo kalbėjo apie tai, kad integracijos procesas gali užimti ne vieną dešimtmetį (o tada atsiranda klausimas, ar verta ką nors daryti tokios tolimos perspektyvos vardan?).

Iš kitos pusės kolegos prisipažino, kad Ukrainoje Europos Sąjunga vertinama kiek mitologizuotai. Viena pusė gyventojų bijo jos (matyt painiodama su NATO), kita žiūri į ją kaip į visų problemų sprendimą („įstosim į ES ir kitą rytą atsibūsim laimingi“).

Reziumuodamas visą tai galėčiau pasakyti – kolegoms Ukrainoje, mano manymu, reikėtų būti realistais (atidėjus į šalį ir pesimizmą, ir optimizmą). Kelias į ES yra sunkus, tačiau ne toks tolimas (tuo momentu, kai Baltijos šalys aiškiai deklaravo savo euroatlantinę integracijos kryptį irgi atrodė, kad narystė Europos Sąjungoje yra beveik nepasiekiama ir kad tai ne vieno dešimtmečio klausimas). Priartėjimas prie ES standartų pagerins gyvenimą, tačiau neišspręs visų problemų, o ir pozityvūs pokyčiai per vieną naktį nutinka tik pasakose. Manau, kad būtent apie tai vertėtų rašyti kolegoms Ukrainoje nagrinėjant europinės integracijos temą.

Comments off

Aistros dėl Skolkovo centro

Inovacijos turi tapti Rusijos ateities pagrindu. Tai buvo mintis, kurią 2008 metais atėjęs į valdžią prezidentas Dmitrijus Medvedevas bandė paversti savo vykdomos politikos moto. Šią mintį gal anuomet ir galima buvo vertinti kaip programinę nuostatą, tačiau šiandien žinome, kad D. Medvedevas buvo tik statistas (tiesa – pagrindinis statistas) operacijoje „Įpėdinis“. Per savo valdymą jis taip ir nepademonstravo realių valdiškų ambicijų, o kadencijai pasibaigus „grąžino“ valdžią Vladimirui Putinui. Tačiau D. Medvedevo valdymo laikotarpis paliko savo pėdsakų. Vienas iš tokių pėdsakų, susijęs su paminėta mintimi apie inovacijas, – Skolkovo aukštųjų technologijų centras.

skaityti toliau

Comments off

Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Uždaryti
Eiti prie įrankių juostos