Archive forbalandžio, 2013

Ar Lietuva galėtų padėti Turkijai peržengti ES slenkstį?

Balandžio pradžioje įvykęs Turkijos prezidento Abdullah Gülo (Abdula Giulo) ir gausios jį lydinčios delegacijos vizitas į Lietuvą turėjo svarbią reikšmę ne tik dvišalių santykių, bet ir artėjančio Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungoje kontekste. Vilnius šiandien dairosi tam tikrų temų, kurios galėtų tapti svarbiausiais artėjančio Lietuvos pirmininkavimo akcentais. Turkija ir jos narystės Europos Sąjungoje siekis gali tapti vienu iš tokių akcentų.

skaityti toliau

Comments off

Kas mums „Patinka“?

Vertinti įrašus spaudžiant mygtuką „Patinka“ socialiniuose tinkluose jau tapo įprastu reikalu. Tai, galima sakyti, net tapo gero tono ženklu – paspausdamas paminėtą mygtuką tu rodai dėmesį įrašą palikusiam asmeniui, patikini, kad jo pastangos (keletą parašytų frazių, ar interneto platybėse atrastas ir paskyroje patalpintas paveiksliukas) buvo įvertintos teigiamai.

Tačiau ar visada „Patinka“ mygtukas pasiteisina? Būna naujienų, po kurių aš turbūt niekada nespausčiau paminėto mygtuko, ir ne dėl to, kad įrašas man nepatinka… Pavyzdžiui, man atrodo, kad absurdiška spausti „Patinka“ po pranešimų apie kieno nors mirtį. Nors yra žmonių, kurie tai daro (ir aš nemanau, kad jie daro tai piktavališkai). Matyt, viskas priklauso nuo to, kokią prasmę mes suteikiame paminėto mygtuko (o tiksliau – grafinės piktogramos socialinio tinklo struktūroje) paspaudimui.

Pagrindinis klausimas – kas mums „Patinka“? Dažnai to netenka detalizuoti. Patikti gali ir tai, kad kitas asmuo parodė dėmesį vienai ar kitai temai, arba tai, kaip jis tai padarė. Nėra atskiro „Patinka“ mygtuko turiniui ir formai. Patikti gali ir pati naujiena. Be to, „Patinka“ gali skambėti ir ironiškai. Koks nors valdininkas užgrobė valstybinę žemę ir ją atitvėrė – nu joooo… man tai „patinka“ (būtent taip, kabutėse).

Gali būti, kad socialinių tinklų evoliucija sąlygos ir naujų mygtukų, kurie leis akimirksniu išreikšti emociją, atsiradimą. Jau šiandien kai kurie socialiniai tinklai leidžia spausti ne tik „Patinka“, bet ir „Nepatinka“ mygtuką (pavyzdžiui, Youtube). Kokie tai galėtų būti nauji mygtukai – kitas klausimas. Mano manymui, kartais visai praverstų „Pikta“ ir „Skaudu“.

LZS.lt

Comments off

Geopolitiniai BRICS susivienijimo aspektai

Šiandien vis didesnis dėmesys skiriamas geopolitiniam susivienijimui BRICS (Brazilija, Rusija, Indija, Kinija, Pietų Afrikos Respublika). Nors formaliai tai nėra nei reali politinė ar ekonominė sąjunga, nei tarptautinė organizacija, o šiam susivienijimui apibrėžti vartojamą trumpinį 2001 metais pasiūlė agentūra „Goldman Sachs“, kalbėdama apie sparčiausiai augančias pasaulio ekonomikas (tiesa, tada buvo kalbama apie BRIC – be Pietų Afrikos Respublikos), BRICS vis dažniau aptariamas kaip realiai egzistuojantis tarptautinės politikos subjektas.

skaityti toliau

Comments off

Tinklaraštininkai žurnalistų nepakeis

Tinklaraštininkų ir žurnalistų sąsaja (ar susipriešinimas) yra aktualus klausimas ne tik Lietuvos žiniasklaidos sferoje, bet ir globalioje informacinėje erdvėje. Tuo galima buvo įsitikinti apsilankius kino festivalio „Kino pavasaris“ metu surengtame seminare, kuriame savo įžvalgomis pasidalijo kolegos iš Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės. Nors seminaras buvo skirtas kultūros žurnalistams ir kritikams, tačiau jame nemažai kalbėta ir apie besikeičiančią situaciją medijų pasaulyje.

Kaip seminare pažymėjo žurnalo „Variety“ korespondentas Rytų ir Centrinei Europai Nickas Holdsworthas, žurnalistų pasaulis išgyvena svarbius pokyčius. Jis akcentavo, kad naujųjų technologijų ir naujų informacinių galimybių sąlygomis keičiasi žurnalistų vaidmuo, tačiau gebėjimai ir žinios, reikalingos žurnalistams, lieka tokie patys, kaip ir ankščiau.

Panašių pastebėjimų pateikė ir žurnalistas bei kino industrijos ekspertas Michaelis Gubbinsas. „Aš tikiu žurnalistika“, – pareiškė jis. Pasak M. Gubbinso, šiuolaikinė visuomenė yra dideliame pavojuje, nes ji nesuvokia, kam jai yra reikalingi žurnalistai. M. Gubbinsas yra įsitikinęs, kad žurnalistus šiuolaikiniame pasaulyje nesugebės pakeisti nei tinklaraštininkai, nei ryšių su visuomene specialistai.

Be to, M. Gubbinsas siūlo nebrėžti griežtos ribos tarp žurnalistų ir tinklaraštininkų. „Jeigu tinklaraštininkas gerai ir sąžiningai atlieka savo darbą tai jį galima pavadinti žurnalistu“, – yra įsitikinęs M. Gubbinsas.

Pasak eksperto, ir žurnalistui, ir tinklaraštininkui svarbus yra tiesios aspektas. „Tiesa nėra paprastas dalykas. Kai aš matau tai, kas atrodo, kaip ideali tiesa – aš žinau, kad tai negali būti tiesa“, – pažymėjo M. Gubbinsas. Pasak jo, tiesios kriterijus padeda atskirti tinklaraštinį rašymą nuo žurnalistinio. „Tinklaraštininkai turi daug gerų idėjų, bet jie netaiko joms tiesios kriterijų. Žurnalisto uždavinys yra atrasti ir atskleisti tiesą“, – mano M. Gubbinsas.

Dar vieną skirtumą tarp tinklaraštininkų ir žurnalistų rašymo principų pažymėjo internetinio žurnalo „Tess“ įkūrėja ir redaktorė Pamela Pianezzy. Pasak jos, žurnalistai, kalbėdami apie skirtingus dalykus ar įvykius, privalo pateikti ir įvykių kontekstą. Tai irgi galima susieti su tiesios kriterijumi, nes nuo realaus konteksto gali priklausyti ir įvykio interpretavimas. Tinklaraštininkams toks reikalavimas netaikomas ir, suprantama, tai apsprendžia didesnį tinklaraščių subjektyvumą.

LZS.lt

Comments off

Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Uždaryti
Eiti prie įrankių juostos