Archive forvasario, 2011

Baltarusija ir jos energetinis saugumas

Energetinis saugumas –  vienas svarbiausių aspektų kompleksinėje valstybės saugumo šiuolaikiniame pasaulyje sampratoje. Baltarusijoje šis aspektas yra susijęs ne tik su tiesioginiu valstybės saugumu, bet ir su valdančiojo režimo stabilumu. Tai ypač aktualu dabar, kai Aleksandras Lukašenka, norisi tikėtis, galutinai prarado Europos pasitikėjimą.

skaityti toliau

Comments off

Kai skubama apkaltinti

Kai kurie dalykai mane tiesiog stebina.

Pirmiausiai, manau, jog nekaltumo prezumpcija tai vienas svarbiausių dalykų, kuriuos neturi pamiršti žurnalistas (o taip pat ir redaktorius, skelbiantis tekstą).

Siūlau pažiūrėti į du straipsnius / pranešimus.

Pirmiausiai, portalas Delfi.lt. Pranešimo pavadinimas: „Neblaivi Garliavos seniūnė nuvažiavo nuo kelio ir trenkėsi į tvorą“. Naujiena, kaip ir aiški. Tiesa, yra vienas įdomus sakinys: „Per eismo įvykį nukentėjo vairuotoja. Policijos teigimu, ji dėl girtumo ir galvos sumušimo pristatyta į ligoninę“. Pirmiausiai, nelabai aišku, kiek girta buvo seniūnė (promilių skaičius nenurodomas). Iš teksto galima numanyti, jog seniūnė buvo labai girta, nes į ligoninę ji pristatyta ne tik dėl galvos traumos, bet ir „dėl girtumo“ (dėl apsinuodijimo alkoholiu?).

Tačiau dar įdomiau pasidaro, kai apie tą patį įvykį skaitome portale Lrytas.lt. Straipsnis vadinasi taip pat: „Neblaivi Garliavos seniūnė nuvažiavo nuo kelio ir trenkėsi į tvorą“, tačiau jis yra papildytas labai įdomiais policijos komentarais.

Straipsnyje, patalpintame portale Lrytas.lt, yra ir ta pati frazė apie tai, jog seniūnė buvo pristatyta į ligonine „dėl girtumo ir galvos sumušimo“ (ir vėl tas pats klausimas – ar dėl apsinuodijimo alkoholiu, ar dėl būtinybės nustatyti girtumą?). Taip pat paminėta, jog „iš automobilio sklido alkoholio kvapas“. Tačiau svarbiau būtų patekti pilną citatą:

„Iš automobilio sklido alkoholio kvapas. Ar seniūnė vairavo girta, paaiškės atlikus tyrimus“, – lrytas.lt sakė Kauno rajono policijos komisariato Kelių policijos poskyrio viršininkas Vadimas Fedotovas.

Taigi… Kaip suprantu, dar nėra nustatyta, jog seniūnė vairavo girta, nors abejų tekstų pavadinimai (identiški) skelbia apie seniūnės girtumą kaip apie faktą. Man atrodo, jog tai yra labai grubus nekaltumo prezumpcijos pažeidimas.

Neįsivaizduoju, kaip ten viskas buvo iš tikrųjų, bet pafantazuokime. Įsivaizduokime, jog seniūnė, tarkime, buvo blaivi, bet nesuvaldė mašinos slidžiame kelyje. Per avariją krito ir sudužo butelis su alkoholiniu gėrimu, kurį seniūnė vežė namo. Po avarijos vairuotoja buvo neadekvati dėl patirto šoko, todėl policijos pareigūnai įtarė, kad ji yra neblaivi (plius – alkoholio kvapas mašinoje). Man įdomu, jeigu, pavyzdžiui, paaiškėtų, kad viskas buvo būtent taip – ar Delfi ir Lrytas būtų pasiryžę atsiprašyti seniūnės?

Comments off

Atmintis

Kažkodėl tai vasaris man asocijuojasi su atmintimi… Prisiminkime išėjusius:

1927 m. vasario 16 d. – dr. Jonas Basanavičius, vienas svarbiausių Lietuvos nepriklausomybės siekėjų.

1988 m. vasario 17 d. – Aleksandras Bašlačiovas, rusų poetas, bardas. Mano manymu, A. Bašlačiovas buvo vienas įdomiausiu vadinamojo rusų roko reiškinių. Александр Башлачёв «Посошок», «Время колокольчиков».

2007 m. vasario 17 d. – Jurga Ivanauskaitė, puiki rašytoja (keliautoja, poetė), provokuojančio romano „Ragana ir lietus“ autorė.

Vakar, 2011 m. vasario 16 d., – Justinas Marcinkevičius, poetas, vienas ryškiausių Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo veikėjų. „Laisvė“ (dainos žodžiai – J. Marcinkevičiaus).

Jie išėjo, bet jų darbai liko.

Comments off

Kas pamatuos sveiką protą?

Man patinka Liberalų sąjūdžio (LS) reklama. Garbės žodis. Žinoma, ji yra nekorektiška, bet patinka.

Kalbu apie LS šūkį: „Liberalai – sveiko proto dešinieji“. Taip grakščiai „išdurti“ savo kolegas – konservatorius – reikia dar sugebėti.

Koalicija koalicijai, o rinkimai svarbiau. Pasirinkę tokį reklaminį šūkį Liberalų sąjūdis lyg bando atsiriboti nuo bendrų darbų su kitais (kaip galima suprasti – „ne sveiko proto“) dešiniaisiais  šiandieninėje šalies Vyriausybėje. Čia LS psichologiškai atskyla nuo koalicijos ir kartu su visuomene žiūri į konservatorius bei  skėsčioja rankomis: „Žiūrėkit, ką šitie nevispročiai daro…“. Kartu LS pabrėžia – mes kitokie, mes – sveiko proto (balsuokit už mus).

Garbės žodis, balsuočiau už Lietuvos liberalus, jei jie tikrai būtų liberalai (nes ši politinė koncepcija man prie širdies). Tačiau žiūrėdamas į Liberalų sąjūdį, jo dalyvavimą politikoje – vis dar matau tikrojo vakarietiško liberalizmo stoką. Aplamai vis dar nepastebiu Lietuvos politikoje supratimo, jog už gražių žodžių (liberalai, konservatoriai, socialdemokratai) turi būti ir šiuos žodžius įprasminantis turinys.

Na, o sveikas protas… Kas jį galėtų pamatuoti?

Comments off

Mano knyga

Kol kas – trumpai. Pagaliau pasirodė mano knyga „Spėti pabėgti iš Rusijos: žurnalistai ir autoritarizmas“ (tiesą, tik elektroniniu pavidalu, bet taip gal ir geriau – miškas man padėkos). Knygą galima nemokamai parsisiųsti iš Skaitykle.lt sistemos. Perskaityti ją galima pasinaudojus specialiu elektroninių knygų skaitymo prietaisu – skaitykle, arba kompiuteriu, įdiegus į jį „Adobe Digital Editon“ programą.

„Spėti pabėgti iš Rusijos: žurnalistai ir autoritarizmas“ yra publicistinio pobūdžio knyga, pasakojanti skirtingų dėl politinių motyvų Rusiją palikusių arba tiesiog iš jos išvarytų žurnalistų istorijas. Knygoje analizuojama, kaip autoritarinė valdymo sistema veikia žurnalistų darbą, kokiu būdu yra varžoma žodžio ir spaudos laisvė. Parodomi tragiški pasipriešinusių sistemai žurnalistų likimai. Kalbama apie spaudos ir žodžio laisvę kaip apie esminę demokratinės visuomenės vertybę.

P.S. Ypatinga padėka kolegai Linui Senkui, padėjusiam knygą suredaguoti.

Comments off

« Previous entries
Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Uždaryti
Eiti prie įrankių juostos