Archive forrugsėjo, 2010

Vilniaus universitete – bandymas išmokti demokratijos ir pilietiškumo pamokas

Vienas iš akivaizdžių pliusų dirbant Vilniaus universiteto Informacijos ir ryšių su visuomene skyriuje Žiniasklaidos sektoriuje (žmogiškai tariant – esu vidinių VU leidinių korespondentas) yra tas, jog galima stebėti tikrai įdomias ir unikalias konferencijas. Viena iš tokių konferencijų visai neseniai vyko VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute. O štai straipsnis apie ją:

Bendromis Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto jėgomis, talkinant žurnalui „Naujasis Židinys-Aidai“, surengta konferencija „Demokratijos ir pilietinio sąmoningumo pamokos Lietuvos istorijos lūžiuose“ gvildeno demokratijos ir pilietiškumo iššūkių problematiką. Siūlome „Universitas Vilnensis“ skaitytojams fragmentus iš paskutinės konferencijos darbo dienos.

skaityti toliau

Comments (1)

NVS kaip geopolitinė šmėkla

Prieš kelerius metus viename mažame Čekijos miestelyje mačiau reklaminį plakatą rusų kalba, siūlantį „vizas į buvusios NVS šalis“. Matyt, plakato autoriai supainiojo Nepriklausomų Valstybių Sandraugą su Sovietų Sąjunga. Kita vertus, šioje klaidoje galima aptikti ir tam tikros tiesos. Šiandien NVS yra labiau amorfinė negu realiai egzistuojanti organizacija – savotiška geopolitinė šmėkla.

skaityti toliau

Comments off

Lietrytis – „antraščių karalius“

„Lietuvos rytas“ (liaudyje taip pat žinomas Lietryčio vardu) kartas nuo karto stebina savo antraštėmis. Šį kartą man užkliuvo toks emocinis šedevras – „Girta suaugusiųjų šutvė pasmerkė kūdikį myriop“. Iš vienos pusės nieko ir nebepridursi. Galbūt, kalbant apie šią istoriją, ir pats bučiau taip pasakęs – kokiame privačiame pokalbyje, tačiau, ko gero, nesiryžčiau taip rašyti – netgi tinklaraštyje.

Jokių klausimų nebūtų, jeigu tokia antraštė pasirodytų kokiame „geltonajame“ leidinyje. Tada apie tai nebūtų verta net rašyti, nes „geltonos“ spaudos yra toks būdas – ji taip uždirba savo pinigus, dėl tokio būdo ją ir perka jos skaitytojai. Tačiau, jeigu neklystų, „Lietuvos rytas“ pretenduoja į kitokią – vadinamosios „rimtos žiniasklaidos“ – kategoriją. Tai reiškia, jog panašių antraščių jame neturėtų būti (nes paminėta antraštė yra vertinamojo pobūdžio, emociškai angažuota, tuo tarpu vadinamoji rimtoji spauda turi suteikti skaitytojams galimybę patiems daryti išvadas).

Beje, su panašiomis antraštėmis „Lietuvos rytas“ pasirodo jau nebe pirmą kartą. Be to, tai pastebiu ne tik aš.

Comments (4)

Gaudant senstančias naujienas

Naujienos sensta – yra dalykų, apie kurios norėjau parašyti, tačiau pritrūko laiko ir jėgų. Beje, laiko ir jėgų trukumas – pagrindinis šios mano savaitės akcentas. Senstančias naujienas galima tik palydėti žvilgsniu, tik paminėti jas – be didesnės ir išsamesnės analizės…

Baltarusija neteko žurnalisto Olego Bebenino. Pagal oficialią versiją opozicinio naujienų tinklalapio Chartija97 įkūrėjas nusižudė, tačiau jo draugai ir kolegos netiki to. Kaip buvo iš tikrųjų – sunku pasakyti. Pagal iš Baltarusijos ateinančią informaciją galima daryti prielaida, jog O. Bebeninas buvo nužudytas, o jo savižudybė demonstratyviai ir sąmoningai aplaidžiai inscenizuota. Tai galėjo būti savotiška kraupi žinutė žurnalisto kolegoms, jį pažinojusiems opozicijos atstovams – įspėjimas tylėti, įspėjimas nesikišti „ne į savo reikalą“ prieš gruodžio 19 d. Baltarusijos laukiančius prezidento rinkimus. Tačiau, žinoma, tai tik asmeninė nuomonė neparemta jokiais rimtesniais faktais.

Beje, rimtesnių faktų apie O. Bebenino „savižudybę“ galima perskaityti čia – nepriklausomame Nikolajaus Chalezino tyrime.

Nuo niūrių ir baisių naujienų pereikime prie kitų – šviesesnių. Žinoma kalbu apie Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės paimtą pasaulio bronzą. Jais niekas netikėjo, tačiau, iš kitos pusės, tai reiškia, jog jų tai niekam ir neįpareigojo. Stebėjau jų fantastišką žaidimą, tai, ką jie darė aikštelėje. Niekada ankščiau nebūčiau patikėjęs, kad taip atsiliekant galima atsiluošti prieš ispanus (o prieš tai tokį pat spektaklį jie pademonstravo žaidime su Kanada). Nuostabūs žaidimai… Suklupo lošdami su amerikiečiais, bet kas būtų nesuklupęs?.. Štai Turkijos rinktinei net savo sienos nepadėjo. Tad (kaip pasakytų koks televizijos komentatorius) labai džiaugiuosi dėl mūsų vyrų. Jie tikrai nusipelnė medalių.

Comments off

Krymo totoriai reikalauja dėmesio

Tarp gausybės geopolitinio diskurso temų, susijusių su Krymo pusiasaliu, ne paskutinę vietą užima Krymo totorių problema. Tiesa, dėmesys jai dažniausiai būna kur kas menkesnis nei, pavyzdžiui, Rusijos Juodosios jūros laivyno problematikai ar prorusiškam separatizmui (kartkartėmis paaštrėjanti Krymo grąžinimo Rusijai tema). Tačiau šiandien Krymo totorių klausimas tebėra aktuali problema, kurios Ukraina nesugebėjo išspręsti per beveik du nepriklausomybės dešimtmečius.

skaityti toliau

Comments off

« Previous entries
Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Uždaryti
Eiti prie įrankių juostos